,,Akcja Wisła – zbrodnia przeciwko światu” – słowa prezesa IPN UKRAINY!

Wystawa o akcji „Wisła” w Muzeum Narodowym w Kijowie. 

„Świat utracony” w Muzeum Narodowym Historii Ukrainy w Kijowie – wystawę poświęcono 70 rocznicy akcji „Wisła” – operacji przesiedlenia ukraińskiej ludności z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane.

 

„Akcję ,,Wisła” można nazwać zbrodnią przeciwko światu, gdyż zbrodnią przeciwko światu jest zniszczenie części unikalnej kultury. W 1947 roku doszło nie tylko do deportacji, która uderzyła w ukraińską grupę narodowościową w południowo-wschodniej Polsce; był to cios w ich unikalną kulturę” –  komentuje prezes IPN Ukrainy – Wołodymyr Wiatrowycz.

 

Akcja „Wisła” została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 roku przez władze komunistyczne. Jej formalnym celem była likwidacja struktur Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

 

 

W 1990 roku akcję „Wisła” potępił polski Senat, a w 2002 roku ubolewanie z powodu jej przeprowadzenia wyraził prezydent Aleksander Kwaśniewski. W 2007 roku, w 60. rocznicę akcji „Wisła”, została ona potępiona przez ówczesnych prezydentów Polski i Ukrainy, Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenkę.

 

źródło: PAP

fot.: wikipedia

KG