Pomnik_Westerplatte_

CHCĄ SPRZEDAĆ WESTERPLATTE? Historyczny pomnik walki POLSKICH ŻOŁNIERZY, jako przedmiot operacji handlowych?

Czy Westerplatte jest na sprzedaż? Przecież to miejsce historyczne, pewien symboli walki i bohaterstwa polskich żołnierzy.

 

Westerplatte stanowi własność Gdańska. Kluczowe dla polskiej historii miejsce stało się jednak przedmiotem oferty dla Muzeum II Wojny Światowej, które złożyło miastu propozycję kupna za 2 mln złotych terenu na półwyspie. Propozycja została złożona na piśmie w  Urzędzie Miejskim w Gdańsku – informuje rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.

 

W akcie zaznaczono również wielkość całego terytorium – to aż 9 hektarów ziemi oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.

To jest miejsce, o które stara się już od kilku lat Muzeum Westerplatte, a teraz Muzeum II Wojny Światowej, dopełniając wszelkich formalności, robiąc wszystko, aby w tym miejscu zbudować prawdziwe muzeum Westerplatte. Prezydent Paweł Adamowicz przeszkadza w rewitalizacji samego Westerplatte, a dziś chce je przekazać Muzeum Gdańska, które w żaden sposób nie jest gotowe do tego, aby stworzyć tam muzeum, a więc doprowadzi to do tego, że muzeum Westerplatte po prostu nie powstanie – stwierdził Karol Nawrocki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas rozmowy w „Radiu Gdańsk”. 

 

Jak zareagował prezydent Gdańska?

Prezydent Gdańska nie chce skorzystać z oferty – Westerplatte służyło i będzie służyć wszystkim Polakom, którym droga jest bohaterska walka polskiego żołnierza w 1939. Nie jest przedmiotem operacji handlowych – zaznaczył na Twitterze Paweł Adamowicz.

[ZOBACZ: Zmarł torturowany tygodniami – zdradziła go wystająca z kołnierza nitka. 17-letni bohater walczył do końca.]

[ZOBACZ: Zmarł torturowany tygodniami – zdradziła go wystająca z kołnierza nitka. 17-letni bohater walczył do końca.]

 źródło: twitter/radio gdańsk

fot.: wikipedia

kg