NATO pomoże Turcji? Kryzys migracyjny trwa

W najbliższą środę rozpocznie się spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny sojuszu, zapowiedział, że wobec wciąż zwiększającej się fali migracyjnej należy rozważyć pomoc Turcji w kwestii patrolowania wybrzeża.

Podczas poniedziałkowego spotkania Angeli Merkel z tureckimi władzami ustalono, że Ankara nie radzi sobie z patrolowaniem wybrzeża. Gdzie zlokalizowany jest największy szlak tranzytowy. Tureckie władze nie są zainteresowane samą walką z migrantami, co z przemytnikami ludzi, którzy organizują grupy uchodźców.

W listopadzie Unia Europejska podjęła decyzję, że pomoże Turcji. Skutecznym sposobem na zażegnanie kryzysu migracyjnego miała być pomoc finansowa, tak, aby polepszyć warunki bytowe migrantów, w obozach dla uchodźców. Jens Stoltenberg dopuszcza możliwość, iż być może lepszym wyjściem jest pomoc w kontrolowaniu wybrzeża przez wojska NATO.

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji wylicza, że od początku stycznia w wyniku próby przedostania się do krajów Europy utonęło około 360 osób.

PW

Źródło: www.polskieradio.pl