seniorzy, seks

SEKS SENIORÓW: Ile procent osób po 60 roku życia nadal uprawia seks? Fakty i mity

O seksie mówimy coraz więcej i coraz częściej, a co z seksem wśród seniorów? O tym rzadko się mówi, a temat częściej niż w poważnych rozmowach pojawia się w żartach. Jak jest naprawdę? Fakty i mity w tym temacie.

Specjaliści stale podkreślają, że seks jest ważny bez względu na wiek, mimo to seks wśród seniorów nadal jest tematem tabu.

[ZOBACZ: Znana dziennikarka TVN TRACI WZROK. ,,To rzecz, która mnie w końcu zabije” – dramatyczne wyznanie dziennikarki]

Pierwszy z mitów w tym temacie mówi, że seniorzy po prostu nie są zainteresowani seksem. Nic bardziej mylnego, jak wskazuje najnowszy raport około 55-70% seniorów (czyli osób powyżej 60 roku życia) w związkach małżeńskich nadal uprawia seks. 

Samotni seniorzy, w tym głównie mężczyźni, na seks decydują się rzadziej niż osoby w stałych związkach – od 5 do 30 % singli powyżej 60 roku życia deklaruje, że wciąż decyduje się na współżycie. 

Wśród seniorów występuje tendencja malejąca w zakresie: częstotliwość stosunków i wzrost wieku. Powodem tego jest głównie pogarszający się wraz z wiekiem stan zdrowotny lub śmierć partnera.

Zdrowie seksualne jest definiowane przez WHO – Światową organizację zdrowia, jako zespół powiązanych ze sobą biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych oraz społecznych aspektów życia seksualnego, które są niezbędne do rozwoju ludzkiej osobowości, komunikacji i miłości – czytamy na zdrowie.pap.pl.

[ZOBACZ: Znana dziennikarka TVN TRACI WZROK. ,,To rzecz, która mnie w końcu zabije” – dramatyczne wyznanie dziennikarki]

 

źródło: zdrowie.pap.pl / fot.: pixabay / kg