Jak SPRAWDZIĆ ilość PUNKTÓW KARNYCH on-line? Nasz TEST!

Za naruszenia w ruchu drogowym otrzymujemy nie tylko mandat, ale także punkty karne. Tak zwany młody kierowca, czyli osoba która posiada prawo jazdy krócej niż rok, może zebrać maksymalnie 20 punktów karnych. Osoby, które jeżdżą dłużej niż rok – 24 punkty.

 

Po przekroczeniu limitu trzeba wziąć udział w kursie reedukacyjnym, co jest możliwe tylko raz na 5 lat – jeśli przekroczenie limitu punktów karnych zdarzy nam się wcześniej, zostaną odebrane uprawnienia.

 

Z tego względu, wiele osób woli sprawdzić na bieżąco i pilnować, ile jeszcze im „brakuje” do osiągnięcia limitu. Do tej pory możliwe to było na Policji, teraz jednak – od 24 kwietnia – ilość punktów karnych możemy sprawdzić przez internet na stronie: obywatel.gov.pl.

 

Zatem sprawdzamy!

 

Wchodzimy w odpowiednią ZAKŁADKĘ, gdzie pojawia się tekst:

 

Wybieramy przez internet i dostajemy komunikat:

Cóż robić? Klikamy, jak założyć profil zaufany i…

 

Słysząc szumne komunikaty o możliwości sprawdzenia punktów karnych przez internet, można było się spodziewać ułatwienia całego procesu. Weryfikacja użytkownika mogłaby przebiegać prościej np. na podstawie numeru PESEL oraz innych danych osobowych, do których obca osoba może nie mieć dostępu (imiona rodziców, miejsce urodzenia itp.) czy danych z prawa jazdy.

 

Tymczasem, poklikaliśmy trochę na stronie Ministerstwa Cyfryzacji i zastanawiamy się, czy nie szybciej będzie jednak podejść na najbliższy komisariat, by tam dowiedzieć się ile mamy punktów karnych?

 

ms, źródło: obywatel.gov.pl, fot. pap,