Selfie z grobem, popielniczka ze znicza i spotted na cmentarzu – Wszystkich świętych po NOWOPOLSKU!

Rewia mody na cmentarzu, wyścig w konkursie najładniejszej wiązanki, selfie nad grobem i nowe nagrobki na mystory, czyli Wszystkich Świętych po ”nowopolsku”.

 

Komercjalizacja dopadła nawet dzień Wszystkich Świętych i choć święto powinno być poświęcone zmarłym, to na cmentarzach widać istne szaleństwo. Futra, szale, kolorowe skóry i najlepsze jesienno-zimowe stylizacje, a wszystko po to, by przez parę minut pokazać się przed dalekimi krewnymi. Od kilku tygodni w sklepach aż głośno od tłukących się na promocji zniczy i kłótni małżeńskich o kolor wiązanki na grób dziadków.

 

Jedni z zapałem wybierają najładniejsze świece i największe wiązanki, inni biegają na halloweenowe bale i zabawy.  Dzieciaki zamiast stawiać znicze na grobach żołnierzy, przebierają się w kolorowe stroje i straszą sąsiadów, a w warzywniakach, jak zwykle o tej porze ziemniaki i cebule przysłaniają sterty pomarańczowych dyń. 

 

Na cmentarzach nie słychać modlitwy, a raczej przechwałki o nowych autach i mieszkaniach, a palący nie czekają aż opuszczą bramę cmentarza, tylko już przy grobie odpalają papierosy. Młodzi zapatrzeni w Iphony przeglądają Facebook’a, dzieci jedzą cukrową watę kupioną przed wejściem na cmentarz, a kierowcy obmyślają, jak wrócić do domu omijając największe korki. I choć pewnie znajdziemy kogoś, kto godnie przeżywa to święto, to pytanie tylko, jak niewiele jest jeszcze takich osób. 

 

fot.: pixabay

kg