Moraweicki

,,Suwerenna władza polska nie wypędzała Żydów” – MORAWIECKI o ustawie IPN i prawdzie historycznej

Dziś z wizytą w województwie lubelskim przybył Mateusz Morawiecki. Premier poruszył temat ustawy nowelizacji IPN oraz obowiązku dbania o prawdę historyczną.  

 

Po przyjęciu Żydów przez Władysława Hermana, nigdy potem suwerenna władza polska nie wypędzała Żydów, czyli nie robiła tego, co właściwie zrobiły suwerenne władze we wszystkich innych państwach europejskich– tak mówił premier podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.

 

Suwerenna władza nie wypędzała, wręcz przeciwnie –  nadając szereg przywilejów, tworzyła przestrzeń, środowisko do życia, współżycia, jakiego Żydzi nie mieli w żadnym innym kraju Europy ówczesnej – kontynuował premier.

[ZOBACZ: POLSKA DZIENNIKARKA OSKARŻA POLAKÓW O MORDOWANIE ŻYDÓW! – Ostra reakcja internautów – ,,Ordynarne kłamstwo”!]

Premier mówił również o tym, co jest ważne dla zachowania historycznej prawdy, by rozróżniać między tym, co naganne, a pogromami, które miały miejsce w innych krajach; między tymi dwoma wymiarami jest gigantyczna przepaść – cytuje rmf.

 

Na koniec wspomniał również o szczerości kontaktów polsko-żydowskich, nie pominął również czasów, kiedy kontakty Polaków z Żydami były „kręte, skomplikowane, ale zasadniczo różniące się od tych, jakie panowały na innych” terenach.

 

Polska była najlepszym miejscem na świecie dla życia społeczności żydowskich– ocenił Mateusz Morawiecki.

[Zobacz: ,,Polska, jako kraj fałszywie piszący nową historie” – POLSKA ZAATAKOWANA PRZEZ FRANCUSKIE MEDIA]

źródło: rmf

fot.: pixabay / wikipedia / twitter

kg