UWAGA! Nadchodzi orkan Friederike! Czekają nas BURZE LODOWE, porywisty wiatr i intensywne opady śniegu! Lepiej zostań dziś w domu, szczególnie w …

Friederike, to orkan, który przeszedł przez Wielką Brytanię, kraje Beneluksu i Niemcy, dziś uderzy w Polskę. Czego możemy się spodziewać? Burz lodowych, porywistych wiatrów i mocnych opadów śniegu. 

 

Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia wydano już dla górskich rejonów Małopolski, Dolnego Śląska, Wielkopolski i Lubuskiego. Synoptycy ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu, możliwe są także pozrywane dachy.

Ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia obowiązuje także dla Opolszczyzny, Śląska, Małopolski i Świętokrzyskiego.

 

Orkan zdążył już dać się we znaki w Belgii i Luksemburgu. W południe ma przynieść intensywne opady śniegu i porywy wiatru nawet do 120 kilometrów na godzinę. Problemy są także w Niemczech – tam z przez pogodę odwołano już 220 lotów.

 

U nas wiatr powieje z prędkością do 100 kilometrów na godzinę. Mogą mu towarzyszyć intensywne opady deszczu ze śniegiem. 

Synoptycy zaznaczają, że największa prędkość wiatru spodziewana jest wieczorem oraz przed północą. Lepiej zatem nie wybierać się na wieczorne spacery. 

 

źródło: onet.pl