UWAGA! RAKOTWÓRCZE zabawki zalały Polskę! TE przedmioty ZABIJAJĄ! Dzieci są poważnie zagrożone! Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości co do…

Sprawdzono bezpieczeństwo zabawek importowanych do Polski. Badaniom został poddany między innymi poziom substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dzieci. Skontrolowano prawie 1,5 mln sztuk zabawek. Wyniki były szokujące! 700 tys. nie spełniało wymagań  stawianych przez polskie i unijne prawo!

 

Takie zabawki mogą przyczyniać się do rozwoju alergii, chorób nerek i wątroby, a także powstawania nowotworów. 

– Ostatnia akcja kontroli zabawek pokazała, jak ważna jest współpraca KAS, Inspekcji Handlowej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i jak skuteczne jest podejmowanie wspólnych działań, zanim towary znajdą się na rynku. Podobne akcje kontrolne będą przeprowadzane również w przyszłości. Szczególnie dzieci narażone są na różnego rodzaju zagrożenia ze strony towarów, niespełniających wymagań, a przez to niebezpiecznych. Zabawki, artykuły, higieniczne dla dzieci i ubranka KAS kontroluje szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów – powiedział wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Piotr Walczak.

Dla przykładu maksymalny poziom ftalanów wykryty w zabawkach skontrolowanych przez UOKiK wynosił, aż 30 procent! Dopuszczalna ilość to zaledwie 0,1 proc. Te dane dają do myślenia.

 

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na wszystko to, co wykonane zostało z miękkiego plastiku. Właśnie w takich zabawkach przekroczenia są największe. Dotyczy to m.in. gumowych zabawek do kąpieli, lalek, a ściślej ich główek oraz zestawów do zabawy, np. z motywem lekarskim.

źródło: fakt.pl, foto: pixabay.com